sobota, 31 marca 2012

Deklaracja - Gemma Malley


Tytuł: Deklaracja
Autor: Gemma Malley
Liczba stron: 312
Wydawnictwo: Wilga

Okładka mówi: A gdybyście wy byli nadmiarami w świecie legalnych ludzi?Gdybyście nie mieli prawa żyć.Gdybyście byli zamknięci w zakładzie dla nadmiarów i nie znali świata za murami.Gdybyście uwierzyli, że nie macie żadnych praw i możecie tylko służyć innym.A gdyby wtedy zjawił się ktoś, kto opowiedziałby wam o prawdziwym życiu.Gdyby przekonał was, że Ziemia jest dla wszystkich ludzi, a wy nie jesteście nadmiarami, skoro ktoś was kocha i potrzebuje?Czy tak będzie wyglądać świat w przyszłości?

Moja opinia: "Deklaracja" to debiutancka powieść Gemmy Malley. Przedstawia ona dość ponurą wizję nie tak dalekiej jak mogłoby się nam wydawać przyszłości.
Mamy rok 2140. Wśród ludzi panuje podział na legalnych i nadmiary. Do tej drugiej grupy jest zaliczana nasza główna bohaterka - Anna. Legalni to osoby zażywające tabletki na długowieczność, które dobrowolnie zrzekły się praw do posiadania potomstwa. Aby to zrobić, muszą podpisać deklarację. Są jednak ludzie, którzy pomimo złożenia w niej swojego podpisu, decydują się na pociechę. Właśnie takie dziecko nazywane jest nadmiarem.
Akcja rozpoczyna się w Grange Hall - ośrodku dla nadmiarów, w którym są szkolone do tego jak być "wartościowym zasobem". Są przyuczane do służenia legalnym. Od dziecka wpajane im jest, że nie mogą nadużywać dobroci natury i muszą odkupić grzechy rodziców.
W życiu piętnastoletniej Anny wiele zmienia się, po przybyciu do ośrodka Petera, jej równolatka. Stopniowo zbliżają się do siebie.
„Gdyby nie Ty, nie wiedziałabym nawet, co to znaczy mieć przyjaciela...”
To właśnie Peter otwiera jej oczy na wszystko, co dzieje się wokół nich. Sprawia, że jej tok rozumowania wręcz diametralnie się zmienia.
Zacznę od pięknej okładki, która jest bardzo adekwatna do treści. Motyl symbolizuje główną bohaterkę, słabą i bezbronną wobec drutu kolczastego jaki ją otacza.
Powieść pomimo że porusza dość trudne tematy, jest jednak napisana językiem prostym i zrozumiałym dla każdego. Całość czyta się niezwykle przyjemnie. W treści brak jakichkolwiek błędów logicznych czy stylistycznych. Powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony.
Idealnie ukazuje najbardziej egoistyczną stronę ludzi, dla których najważniejsze jest ich życie oraz oni sami.
Jest ona bez wątpienia jedną z lepszych pozycji w swoim gatunku i z pewnością nie powiela już znanego schematu.
Uważam "Deklarację" za bardzo dobrą i z czystym sumieniem polecam ją czytelnikom w każdym wieku..

Ocena: 8/10

3 komentarze:

 1. Super! Na pewno przeczytam! : **

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka mi coś przypomina. No nie wiem, ale zapowiada sie interesująco :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Poszukuję tej książki w bibliotekach. Jak na razie nie udało mi się jej znaleźć. Twoja opinia skłania mnie do jej kupna... :D
  Uwielbiam Twojego bloga. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku - jeśli dotarłeś aż tutaj, będzie mi niezmiernie miło jeśli zostawisz po sobie ślad! Każdy komentarz jest dla mnie na wagę złota, dlatego też z chęcią dowiem się jakie jest Twoje zdanie ;)